הרזיה בעזרת דיקור סיני

  עודף משקל מהווה סיכון בריאותי, מעבר להיבט האסתטי. רובנו מבקשים להיות רזים וחטובים אך גם לאכול ללא הגבלה. במציאות זאת של פיתויים רבים (מתוקים, מטוגנים, חטיפים…) אנו מפתחים תסכול, רגשות אשמה ומאמצים רבים לרדת במשקל, גם אם בדיאטות קיצוניות הפוגעות לעיתים בבריאותנו. על פניו, הגורם העיקרי לעודף המשקל ולהשמנה הינו אכילה מופרזת, כשאדם צורך […]

 

עודף משקל מהווה סיכון בריאותי, מעבר להיבט האסתטי. רובנו מבקשים להיות רזים וחטובים אך גם לאכול ללא הגבלה. במציאות זאת של פיתויים רבים (מתוקים, מטוגנים, חטיפים…) אנו מפתחים תסכול, רגשות אשמה ומאמצים רבים לרדת במשקל, גם אם בדיאטות קיצוניות הפוגעות לעיתים בבריאותנו.

על פניו, הגורם העיקרי לעודף המשקל ולהשמנה הינו אכילה מופרזת, כשאדם צורך מזון יותר מכפי שהוא זקוק לו על מנת לתפקד,  לעיתים קרובות גם ללא פעילות גופנית.

בפועל, הסיבות להשמנה ולעודף משקל הינן מגוונות, ביניהן: חוסר איזון הורמונלי, פעילות לא תקינה של בלוטת התריס, מתח ודאגה, חוסר שינה ועוד. טרם הדיקור, יערוך המטפל ברפואה הסינית אבחון על מנת להבין מהו מקור ההשמנה.

אצל נשים הנטיה להשמנה היא בדרך כלל בישבן ובחזה. הגברים נוטים להשמין ולהעלות כרס.

הגורמים העיקריים להשמנה:

 1. אכילה מופרזת וצריכת מזון שמכיל יותר קלוריות מאלו שלהן גופנו זקוק כדי לתפקד ביום-יום.
  2. חוסר פעילות גופנית.
  4. גנטיקה. תאי השומן יכולים לגדול עד גיל 20, גם כתוצאה מאכילת יתר בילדות. ילד שמן עלול

להפוך למבוגר שמן.
5. עם ההתבגרות.
7. הפרעות נפשיות ושימוש בתרופות הרגעה או בתרופות נוגדות דיכאון אשר מגבירים את התיאבון.

 1. מתח ולחץ בחיי היום יום.
 2. תפקוד לא תקין של בלוטת התריס.
 3. חוסר איזון הורמונלי.

במה מסייע הדיקור הסיני להרזיה?

הדיקור הסיני הוא דרך נוספת דרכה ניתן להגיע למשקל הרצוי. הרפואה הסינית מתמקדת בסיבות לתחלואה ולא בתוצאות, היא מתמקדת בגורמים להשמנה ובכך יעילותה. הדיקור הסיני עוזר בראש ובראשונה ללאיזון כל המערכות בגוף. באמצעות הדיקור הסיני האדם מפיק יותר אנרגיה בצריכת פחות מזון, מרגיש שבע ומשיל קילוגרמים ממשקלו.

קיימים 2 סוגים עיקריים להשמנת היתר:

 1. השמנה שכיחה אשר לא קשורה לשום מחלה (חוסר פעילות גופנית, מתח, אכילה מופרזת…).
  2. השמנה הקשורה לבעיות בבלוטת התריס או בחוסר איזון הורמונלי. אצל נשים למשל, בזמן הריון ובתקופת גיל המעבר.ניתן לטפל בשני הסוגים באמצעות הרפואה הסינית, כשבמידה וקיימת בעיה בבלוטת התריס יש לטפל בה קודם.

דיקור ותזונה נכונה:

על פי הרפואה הסינית לתזונה משמעות והשפעה רבה גם בעת דיקור לטובת הפחתה במשקל. המטפל ברפואה הסינית ישלב על פי רוב את הדיקור עם הרגלים לתזונה נכונה.

כיצד מתבצע הדיקור להרזיה?

הדיקור הסיני משפיע על הגוף ועל הנפש באמצעות שינוי זרימת הצ'י (האנרגיה). הצ'י – אנרגיית החיים, אשר זורמת בגוף דרך ערוצי אנרגיה הנקראים מרדיאנים. כשיש מחסור או עודף בצ'י עלולה להיווצר חסימה אנרגטית. המטפל בדיקור להרזיה, כמו בדיקור למטרות אחרות, מאתר את הנקודות הרלבנטיות (החלשות) במרידיאנים  ומחדיר אליהן מחט דקיקה. בתהליך הדיקור קיימת משמעות גם לזווית כניסתה של המחט, מהירות כניסתה ומשך שהייתה בנקודה.
הדיקור להרזיה מתמקד בעיקר בטחול. הטחול אחראי על המרת המזון מהקיבה. כשהטחול מאוזן ובריא פחות שומנים נותרים בגוף.

כמו כן, הדיקור הסיני מפחית את רמות המתח והדאגה ובכך משפיע גם על האכילה, העיכול והמשקל.

מהו דיקור להרזיה באוזן?

הדיקור באוזן מקביל לדיקור בגוף, אך הטיפול נעשה דרך האוזן. הדיקור באוזן יעיל אף הוא בבעיות גופניות ונפשיות.

דיקור האוזן עתיק באותה המידה כמו דיקור הגוף, אך בשנות ה-50 של המאה הקודמת, חקר רופא צרפתי את השיטה. הוא מצא למעלה מ-100 נקודות דיקור באוזן. מחקרו פורסם לאחר מותו והוכר גם בסין.

ואכן, בכדי לייעל את טיפולי הדיקור להרזיה חשוב לדקור את הנקודות הרלוונטיות באוזן. ישנן ארבע נקודות דיקור עיקריות המעודדות את תהליך הירידה במשקל- נקודת הרעב, נקודת איזון מערכתית, נקודת הקיבה ונקודה האחראית על המערכת האנדוקרינית. כאמור, תפקודה התקין של בלוטת התריס הכרחי להצלחת הדיקור לירידה במשקל. נמצא כי מקרים רבים של השמנה נובעים מתת פעילות סמויה של בלוטת התריס.

איך מתבצע הדיקור עם המחטים?
המחטים באוזן עוזרים בהפחתת תחושת הרעב ובכך אוכלים כמות קטנה יותר של מזון. המחט בה משתמשים לדיקור באוזן היא היא מיני-מחט אשר מוחדרת לאפרכסת של אוזן שמאל וימין לסירוגין. לאחר תקופה של שבוע מוציאים את המחטים מאוזן שמאל ומחדירים מחטים חדשות לאוזן ימין, גם לתקופה של שבוע. המחט באוזן מכוסה על ידי פלסטר. רצוי ללחוץ אותה מספר פעמים ביום.

במה תלויה הצלחת טיפולי הדיקור הסיני להרזיה? 

 1. אבחנה מדויקת- הסיבות לעודף משקל רבות ומגוונות: חוסר איזון הורמונלי, חילוף חומרים איטי, לחץ ומתח, תיאבון מוגבר ואכילת יתר, תזונה לקויה, תרופות וכדומה. האבחון חשוב כדי שנדע במדוייק מהו הגורם להשמנה, וזאת על מנת להתאים את הטיפול.
 2. הגדרת יעדים בתחילת הטיפול, למשל: לאיזה משקל רוצה המטופל לרדת.
 3. השלמת סדרת טיפולים- בדרך כלל סדרות של 10 טיפולים, בתדירות של טיפול בשבוע. חשוב שלא לדחות טיפולים ולשמור על הרצף.
 1. הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית לצד טיפולי הדיקור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *