כיצד לבחור מטפל הוליסטי?

בתקופת חיינו רווחת הרפואה המשלימה. גם קופות החולים ורפואה הקונבנציונאלית פתוחים לנושא זה יותר מבעבר, ומרכזי טיפול משלים הפכו לחלק אינטגרלי מהיצע הטיפולים של הקופה. כך קורה שיותר אנשים פונים לרפואה המשלימה לטיפול בבעיות שונות: כאב, פוריות,  תמיכה במהלך טיפולים פולשניים ומחלישים, חוסר איזון הורמונלי ועוד. הידוע והפופולארי מבין תחומי הרפואה המשלימה הוא תחום הרפואה […]

בתקופת חיינו רווחת הרפואה המשלימה. גם קופות החולים ורפואה הקונבנציונאלית פתוחים לנושא זה יותר מבעבר, ומרכזי טיפול משלים הפכו לחלק אינטגרלי מהיצע הטיפולים של הקופה. כך קורה שיותר אנשים פונים לרפואה המשלימה לטיפול בבעיות שונות: כאב, פוריות,  תמיכה במהלך טיפולים פולשניים ומחלישים, חוסר איזון הורמונלי ועוד. הידוע והפופולארי מבין תחומי הרפואה המשלימה הוא תחום הרפואה הסינית.

לרפואה הסינית הסתכלות שונה לגבי דרך הטיפול מאשר הרפואה הקונבנציונאלית. ברפואה הסינית הדגש הוא על מניעת מחלות וכאב. הרפואה הסינית משלבת שיטות שונות ועתיקות, כגון דיקור, עיסוי וצמחי מרפא.

בעשורים האחרונים וככל שהתחום הפך פופולארי יותר, חלה מגמת התעוררות למודעות העצמית. קיים הצורך לבדיקה מקיפה טרם בחירת המטפל/ת. כמו בכל תחום, גם בתחום הרפואה המשלימה קיימים אנשים שלא עברו הכשרה מספקת או לא הוכשרו כלל לטפל. ישנם מטפלים שלא סיימו את לימודיהם – דבר שלא מונע מהם לעסוק בפועל ולטפל. לכן, רצוי תמיד לבדוק היטב לפני שבוחרים מטפל, בשל הנזק שעלול להיגרם על ידי אדם שאינו הוכשר לטיפול ואינו מקצועי. כמו שאנו מבררים לגבי רופאים ברפואה הקונבנציונאלית. במאמר זה נסקור את הכלים המרכזיים שישמשו אתכם ויסייעו בבחירת מטפל הוליסטי.

כיצד לבחור מטפל?

כפי שנאמר, כדי להימנע ממצב של נזק פיסי או רגשי, חשוב לערוך ברור בתהליך בחירת המטפל/ת.

במאמר זה אני מתייחסת לשני היבטים:

 1. ההיבט הטכני
 2. החיבור האנושי

בהיבט הטכני עלינו לבדוק מספר דברים הכרחיים באשר למטפל/ת:

 1. תחום התמחותו של המטפל – רצוי לבדוק האם המטפל מתמחה בסוג טיפול מסויים, האם הוא עקבי ומטפל ברציפות תקופה ממושכת בסוג זה של טיפול? מיותר לציין, כי ככל שהמטפל עקבי בסוג הטיפול ניסיונו גדל וכך גם עקומת הלמידה שלו והתפתחותו האישית. בניגוד למטפלים שמשנים השכם וערב את תחום התמחותם, מוסיפים וגורעים (לעיתים לפי זיהוי "טרנד" טיפולי או שיטת טיפול חדשה) מתחומי הטיפול. אציין כי יש מטפלים המשלבים דרכי טיפול שונות, אך גם בכך נחוצים להם הניסיון וההתמדה.
 2. תעודה מקצועית – יש לבדוק מטעם איזה מוסד ניתנה למטפל תעודתו המקצועית והאם סיים את לימודיו.
 3. האם קיימת הכרה של איגודים מקצועיים בתחום הטיפול? – בירור לגבי מקום הכשרתו של המטפל. האם המוסד מוכר? האם הלימודים כללו הכשרה מקצועית/תקופת התנסות? בתחום הרפואה הסינית קיימת האגודה הישראלית לרפואה סינית אשר מציבה קריטריונים לתכניות הלימוד וההכשרה.
 4. בדיקת רישיון – האגודות המקצועיות מקיימות מבחני רישוי למטפלים החדשים. מומלץ לוודא שהמטפל אכן עבר את המבחן ולבקש לראות את הרישיון.
 5. ביטוח מקצועי – וודאו כי למטפל יש ביטוח מקצועי. חברות הביטוח מבטחות רק את מי שלמד והוכשר במוסד לימודים מוכר. הביטוח חשוב גם למקרים חריגים שעלולים להיגרם במהלך הטיפול.

הקריטריונים הטכניים הללו נחוצים מאד בתהליך בחירת המטפל. אך דווקא בתחום הרפואה ההוליסטית, המשלימה, אנו מודעים להיבט הרגשי של המטופל בהליך הטיפולי ולכן חשוב לקחת לתשומת ליבנו גם גורמים "אנושיים" בבחירת המטפל ההוליסטי. גורמים אלו חשובים ומשמעותיים אף לתוצאות הטיפול עצמו ובעיקר לחוויית הטיפול שיחווה המטופל. שכן, גם הדרך חשובה, מלבד התוצאות…

בהיבט האנושי-רגשי רצוי לבדוק את הנושאים הבאים:

 1. בחירת שיטת טיפול– אנו שונים אחד מהשני, וזאת חשוב לזכור בתהליך בחירת המטפל. כיוון ששיטת טיפול מסוימת, שמתאימה למכר / קרוב שלנו, לאו דווקא תתאים לנו. דרכי הטיפול שונות ומגוונות: אופן הטיפול פרטני-אישי, טיפול זוגי, טיפול קבוצתי. דרך הטיפול: שיחה, יצירה, דיאלוג. משך טיפול:  קצר מועד או ארוך וממושך. אופן האבחון: האם האבחון נעשה בכלים מדידים או בשיטות חלופיות מתחומים אחרים למשל: נומרולוגיה. כלים בטיפול: שימוש בדמיון מודרך, מדיטציות, תמציות פרחי באך. יש לזכור כי אין טיפול טוב ממשנהו, הטיפול מותאם לאישיותו, אופיו ומצבו של האדם הפונה. הבחירה של המטופל נעשית מעצם הכרותו את עצמו ואת צרכיו. מומלץ לערוך בדיקה מקיפה על שיטות הטיפול לפני הבחירה במטפל ההוליסטי.
 2. בחירת מין המטפל: מטפל (זכר) או מטפלת (נקבה)? ישנם מטופלים שלא חשים הבדל או העדפה וישנם שכן. העדיפות והבחירה תינתן למי שתרגישו נוח יותר מולו ותוכלו ליצור את האמון הנדרש. בכל מקרה, הבחירה במין המטפל תעשה על פי נטיית הלב, ואולי אף ניסיון קודם (אם יש) בטיפול.
 3. המלצות – כמו בכל תחום, גם בתחום הרפואה המשלימה קיימים שרלטנים ולכן רצוי להיעזר בהמלצות ממכרים ובני משפחה, או בפורומים באתרי האינטרנט וברשתות החברתיות. כיום, בעידן האינטרנטי, קיימת נגישות רבה וקלה למידע אודות מטפלים. מטפלים רבים מתחזקים אתר אינטרנט או כותבים מאמרים באתרים רלבנטיים וברשתות חברתיות. גם קריאת מאמר עשויה לתרום בתהליך בחירת המטפל ההוליסטי. למשל, אם תחושו רצון לקרוא עוד ממאמריו כי הוא מעניין ומעשיר אתכם. עם זאת מומלץ לא להסתמך על מקורות האינטרנט בלבד, מפני שכיום כל אחד ואחת יכולים להקים ולתחזק אתר אינטרנטי מהודר שאין מאחוריו ולא כלום. לכן, המלצות של בני משפחה, חברים, מכרים ועמיתים מהעבודה, שכבר חוו טיפול כזה או אחר, מהווים אף הם מקור אינפורמטיבי חשוב.
 4. "חיבור" עם המטפל/ת – תחושת החיבור למטפל משמעותית ועצומה להמשך התהליך ולחוויית הטיפול. ראשית, לחיבור עם המטפל השפעה על יצירת האמון בו, שנית, הטיפול עצמו מושפע, גם אם בתת המודע, מאופי החיבור בין המטפל והמטופל. לכן בדקו: גם לגבי מטפל שהמליצו לכם לגביו, האם אתם מרגישים חיבור איתו? האם קיימת "כימיה" ביניכם? האם נוצר אמון? האם אתם חשים שניתן לסמוך עליו? שימו לב לאמפטיה ולטונציה בדיבורו – זהו מטפל שילווה אתכם כברת דרך.

ולסיום הנה לפניכם שלוש המלצות נוספות, שמבטיחות את מידת ההצלחה בבחירת המטפל:

 1. בדקו מהם הערכים החשובים לכם ביותר, מהם הגבולות אותם לא תרצו לחצות ועליהם לא תוכלו להתפשר בעת קבלת ההחלטה על בחירת המטפל ההוליסטי שלכם.
 2. הקדימו לבחור את שיטת הטיפול העדיפה עליכם והמתאימה לכם ביותר ובכך תמנעו משפע של היצע ותצמצמו את הבחירה בהתאם לצרכים שלכם.
 3. ערכו שיחה טלפונית להתרשמות. אל תחושו אי נוחות לשאול שאלות, לברר ולבדוק. את תחושת ה"לא נעים" השאירו מחוץ לתהליך בחירת המטפל. בחרו כך שתהיו מרוצים. זכרו, מטפל שתאהבו ויעזור לכם, עשוי ללות אתכם דרך ארוכה לאורך השנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *